Ponedjeljak 13. svibnja 2024. u 19 sati

Filozofski fakultet u Zagrebu (Ivana Lučića 3)

Klub studenata Filozofskog fakulteta (KSFF)

Naslov: Crass, The Sound of Free Speech – The Story of Reality Asylum

Autor i režija: Brandon Spivey

Produkcija: Class and Culture Films

Jezik: engleski

Jedna od najkontroverznijih pjesama grupe Crass bila je upravo „Reality Asylum” (ili samo „Asylum”, ovisno o tome koju točno ploču imate pred sobom), zbog koje je grupa već od svog debitantskog izdanja bila suočena s cenzurom zbog koje je njihov prvi album, The Feeding of the Five Thousand, u svome prvome izdanju (u dvije tiraže, obje 1979. godine za nezavisni Small Wonder Rercords) morao biti objavljen bez nje. Na ploči je umjesto ove pjesme ostavljena minuta tišine s naslovom „The Sound of Free Speech”.

„Reality Asylum” je kasnije iste godine ipak objavljena na singlici s pjesmom „Shaved Women” na B strani, a iduće se godine pojavilo i drugo izdanje The Feeding of the 5000, s podnaslovom „The Second Sitting”, koje konačno počinje s pjesmom „Asylum”, kao što je izvorno i zamišljeno. U tu su svrhu Crass pokrenuli i vlastitu diskografsku produkciju – Crass Records, s čime “službeno” počinje i anarchopunk, kao jedan od pravaca (post)punka.

Brandon Spivey u ovome dokumentarnom filmu istražuje nastanak, sudbinu i utjecaj ove pjesme, kao i okolnosti u kojima se to sve odvija. Za razliku od većine rokenrol dokumentaraca, ovo nije biografija grupe Crass niti povijest Crass Recordsa, nego je priča o jednoj pjesmi, o tekstu koji niti u današnjim uvjetima ne gubi mnogo od svoje kontroverznosti.

U filmu se pojavljuju Penny Rimbaud, Steve Ignorant, Gee Vaucher, Eve Libertine i Mick Duffield iz Crassa, Pete Stennett iz Small Wonder Recordsa, Annie Anxiety, Andy T, Tom Rhattigan, Ben Ponton i drugi.

Zašto je ova priča danas važna, dođite provjeriti u Klubu studenata Filozofskog fakulteta (KSFF) u ponedjeljak 13. svibnja u 19 sati.

Nakon projekcije slijedi rasprava o filmu, o slobodi govora i umjetničkog izražavanja i o ostalim temama koje film otvara. Nakon rasprave slijedi neformalno druženje uz slušaonicu anarchopunka i njemu srodne glazbe.

Predstavljaju i moderiraju Franko Burolo (CAS) i Marko Vojnić (Punk Scholars Network).

Film se prikazuje uz drugarsko odobrenje autora Brandona Spiveya i produkcijskog društva Class and Culture Films.

Trailer za film

— — —

Riječi iz “Reality Asylum” kao što su prezentirane na singlici